ПРОКУРАТУРА АР КРИМ: «ОКУПАНТИ БУДУТЬ ПОКАРАНІ»

ПРОКУРАТУРА АР КРИМ: «ОКУПАНТИ БУДУТЬ ПОКАРАНІ»

Наскільки ефективно можна працювати, не маючи доступу до території тимчасово окупованого Криму? Кого Україна вважає зрадниками і колабораціоністами?

На ці та інші питання в вечірньому ефірі Радіо Крим.Реаліі відповів прокурор Автономної Республіки Крим Гюндуз Мамедов.


- Хто зараз працює в вашому відомстві?

- Одні з найцінніших кадрів - кримчани, для яких це не просто робота, а особиста справа. У нашому київському офісі зараз 35 оперативних співробітників. На юридичних факультетах не вчать, як працювати без можливості приїхати на підзвітну територію. Нам доводиться виробляти методики в процесі роботи.

- Який напрям у вас пріоритетне?

- Розслідування кримінальних злочинів проти основ національної безпеки, порушень прав людини в тимчасово окупованому Криму. Одне з нових і перспективних напрямків - військові злочини - для їх розслідування ми створили спеціальну групу.

- Що щодо підконтрольної Кремлю прокуратури Криму, де працюють ваші колишні колеги?

- Справи тих, хто перейшов на бік окупаційної влади, розслідує Генеральна прокуратура України. Ми розслідуємо факти державної зради колишніх депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим та Севастопольської міської ради, чиновників, співробітників правоохоронних органів.

- Тобто всіх інших колабораціоністів?

- З юридичної точки зору, ці поняття розрізняються. Державний зрадник не тільки співпрацював з окупантами у вирішальний момент, а продовжує завдавати шкоди національній безпеці нашої країни і зараз. Колабораціоніст же працював в будь-яких держструктурах під час анексії і підтримує життєдіяльність окупованого міста, самого півострова в інфраструктурному сенсі. Наприклад, колишній співробітник СБУ, який сьогодні продовжує працювати в ФСБ проти України, - державний зрадник, а дільничний поліцейський може бути просто колабораціоністом. Кожен випадок ми розглядаємо дуже ретельно, не допускаємо узагальнень. Закон про колабораціонізм в Україні ще не розроблений, тому не варто поспішати з висновками.

- З порушеннями прав людини все ясніше?

- Прокуратурою Автономної Республіки Крим здійснюється процесуальне керівництво у понад 60 кримінальних проваджень за фактами порушення прав і свобод громадян на тимчасово окупованій території. У них як потерпілі проходять більше 150 громадян України - мешканців півострова. На цьому етапі слідства збираються докази незаконних дій так названих «правоохоронних органів», які створено в Криму. Окремо вивчаємо процесуальні порушення, які допускає місцева поліція, коли незаконно затримує людей. Як джерела використовуємо свідчення свідків, повідомлення в ЗМІ, нам допомагають громадські, неурядові організації. Все це ми збираємо в спеціальний реєстр, який розміщений на нашому сайті. З цим реєстром кожен бажаючий має змогу не лише ознайомитися, а й доповнити наявною у нього інформацією. Користуючись нагодою, звертаюся до слухачів, до всіх небайдужих громадян, якщо ви є свідками або володієте документами, фото, відео матеріалами, що можуть бути використані як докази у вказаних кримінальних провадженнях – будь-ласка звертайтеся в прокуратуру Автономної Республіки Крим. Така інформація важлива для слідства.

- Як бути з масовим переселенням росіян до Криму, незаконної «націоналізацією» українського майна?

- Ми дивимося на це з точки зору тих, кого змусили покинути півострів, створивши там нестерпні умови. Тобто головне для нас на цьому етапі - надати правову допомогу вимушеним переселенцям. Ми проводимо виїзні прийоми і збираємо інформацію про злочини окупантів проти носіїв української ідентичності. Що до майнових питань, ми також розслідуємо кримінальні провадження по підприємствах, привласнених окупаційною владою, оцінюємо збиток, накладаємо арешти на рахунки.

- Тобто винуватців вдається знайти на материковій Україні?

- Є кричущі випадки, але з іншої сфери: прокуратурою у 2015 році розпочато досудове розслідування за фактом службової недбалості посадових осіб комунального підприємства «Маріупольський краєзнавчий музей», а також за фактом їх самоврядних дій.
52 картини, які віднесені до Музейного фонду України без погодження з Управлінням культури і туризму Маріупольської міськради, всупереч укладеного напередодні договору про експонування виставки, завчасно повернуті на територію тимчасово окупованого півострова. Ці експонати, серед яких були картини Івана Айвазовського та Івана Шишкіна, в подальшому були направлені на виставки в музеї Російської Федерації. Слідство триває і найближчим часом ми поставимо в ньомукрапку. Всі, хто скоїв злочини проти України в Криму, рано чи пізно будуть покарані. Крім того, в 2017 році ми закінчимо попереднє розслідування геноциду кримськотатарського народу в 1944 році.

Прокуратурою Автономної Республіки Крим на підставі матеріалів Служби безпеки України до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 437 (планування, підготовка, розв'язування та ведення агресивної війни) КК України.

Безпрецедентністю цього кримінального провадження є те, що вперше правову оцінку отримає інформаційна складова гібридної війни Росії проти України.

Наразі встановлені факти вчинення службовими особами Російської Федерації спільно з окремими посадовими особами органів окупаційної влади дій, спрямованих на зміну територіальної цілісності Україні та створення умов для вимушеного переселення з території Криму тисячі українських громадян.

Під час досудового розслідування особливу увагу планується приділити фактам готування до окупації Криму та схилення мешканців півострову до ненависті до народів України, у тому числі, шляхом маніпуляцій суспільною думкою через засоби масової інформації та соціальні мережі.

«В сучасній історії окупацію Росією півострова Крим можна вважати яскравим прикладом успішного ведення гібридної війни. Вона ще триває і тому, ми повинні докласти максимум зусиль для надання їй правової оцінки», - прокоментував розпочате кримінальне провадження прокурор Автономної Республіки Крим Гюндуз Мамедов.

За його словами, інформація у засобах масової інформації та соціальних мережах, при правильному аналізі, може слугувати доказовою базою у вчиненні злочинів, ніж інші джерела.скачать dle 10.4фильмы бесплатно
Додати коментар